Gyakran Ismételt Kérdések
GYIK
1. Miért ennyi az ára egy Maine Coon kölyöknek?
Aki becsületesen csinálja, annak a tenyésztés nagyon költséges hobbi és rengeteg munkával jár. Egyesületi tagság, kennelnév regisztráció, tenyészállatok beszerzése, tesztelése, honosítása, felnevelése, kiállítások, minőségi eledel, alom, felszerelések, amortizáció, törzskönyvezés, chipelés, oltások, parazitamentesítés, egyéb váratlan orvosi költségek, mint például a császármetszés stb... Egy tenyésztőnek 0-24 készenlétben kell állnia a cicák, az érdeklődők és a gazdik részére. Emellett rengeteg rizikóval kell számolni. Sokan drágának találják ezt a vételárat. Mindenki fajtatiszta, egészséges, jól szocializált kiscicát szeretne, mindezt lehetőleg ingyen. Abba senki nem gondol bele, hogy mennyi költsége van a tenyésztőnek, mire gazdisodik egy kölyök. Sok ember tárgyakra nem sajnálja a pénzét, nézzük meg, hogy mennyibe kerül egy autó vagy egy mobiltelefon. Egy macska bízzunk benne, hogy kb. 12-15 évig lesz az életünk része és ő egy élőlény, aki sok-sok szeretetet fog adni nekünk. Viszont szeretném felhívni mindenkinek a figyelmét arra, hogy a vételár egy dolog és nem az lesz a nagy kiadás. Élete végéig gondoskodnunk kell majd a róla, orvosi ellátás, etetés, almozás stb... Jól gondoljuk át, hogy tudunk e és akarunk e erre pénzt áldozni.
2. Legkorábban miért csak 13 hetes korban lehet elvinni a kiscicát?
Első kombinált oltásukat macskanátha, fertőző gyomor és bélgyulladás ellen 8-9 hetes kora között kaphatják meg a kiscicák. Ahhoz, hogy kifejtse hatását az oltás, meg kell ismételni 3 hét múlva. Kell egy kis idő, amíg megbizonyosodunk róla, hogy nincs semmi mellékhatása az oltásnak. Ezért csak 13 hetesen lehet átadni a kicsit az új tulajdonosának. Eddig az anyukája és a testvérei között, emberek társaságában tud nevelkedni, hozzászoknak a zajokhoz, tárgyakhoz stb...
3. Mennyi ideig élnek?
A Maine Coon-ok várható élettartalma 12-15 év. De mivel élőlényekről beszélünk, akár csak az embereknél, sajnos náluk sem lehet előre megjósolni, hogy ki mennyi ideig fog élni.
4. Milyen nagyra nőnek?
A legtöbb ember azt képzeli, hogy az ő macskája hatalmas méretű lesz és képesek túlzásokba esni! Igen, a Maine Coon az egyik legnagyobb testű macskafajta, erős csontozatú, robusztus állat. Ettől függetlenül általánosságban elmondható, hogy a legtöbb kandúr 7-8 kg, néhányan meghaladják a 10kg-os testtömeget is. A nőstények általában 4-6 kg tömegűek, de náluk is előfordulhatnak nagyobb példányok. Az ivartalanított cicák hajlamosabbak az elhízásra, vigyázni kell, mert ez káros az egészségükre. Azt is tudni kell, hogy a Maine Coon nagyon lassan növő fajta, folyamatosan változnak, nyúlnak, híznak majd megint a nyúlási fázis jön, később megint gyarapodnak. Teljes fejlettségüket kb. 4 éves korukra érik el.
5. Kandúrt vagy nőstényt válasszak?
Alapvetően mindegy, mert mindkét nem egyformán szerethető. A kandúrok nagyobb termetűek, nehezebbek. De ez nem jelenti azt, hogy a nőstények kicsik maradnának. Kandúrok dominánsabbak lehetnek, főleg kamaszkorban, de nem mindegyik. Sőt a legtöbb kandúr nagyon is igényli a babusgatást, sokat hízeleg a gazdinak, mosdatja, prüttyög. Kicsit lustábbak a lányoknál, már csak a nagy méretük miatt is. A nőstények függetlenebbek, mozgékonyabbak, játékosabbak, Rövidebb ideig engedik magukat szeretgetni, és általában amikor ők akarják, viszont akkor azonnal és nagyon kell. A nőstények okosabbnak tűnnek, bár lehet, hogy a fiúk csak tettetik magukat, hogy kettőig se tudnak számolni :-) Az ivartalanításuknál van nagyobb különbség. A nőstények műtéte bonyolultabb ezért drágább is, felépülésük is hosszabb. De ettől sem kell megijedni, csak jó állatorvost keresni.
6. Mit tartalmaz a kölyökcsomag?
A LOVELY GIANT kiscicák kölyökcsomaggal költöznek új otthonukba, ami tartalmaz 2 kg kölyöktápot, és néhány napi adag nedves eledelt amit addig is evett a kicsi, Valamint játékokat, fésűt, alomlapátot, etetőtálat. A kölyökcsomag része még az etetési és tartási útmutató, ami nagy segítség lehet a kezdő cicatulajdonosoknak, de biztos vagyok benne, hogy a már tapasztaltabb cicatartók is találnak benne hasznos információkat.
7. Milyen alapfelszereléseket kell beszereznie egy kezdő cicatartónak?
Mire a gazdi hazaviszi a kölyköt, kész otthon kell, hogy várja. A lakásnak macskabiztosnak kell lennie. Ablakokon, erkélyen háló vagy rács, mert kizuhannak, szobanövényeket el kell ajándékozni, mert a legtöbb mérgező. Kábeleket elrejteni, ami törékeny azt eltenni biztonságos helyre. Ne tudjon sehová beszorulni, magasról leesni, vagy bármit lenyelni. Be kell szerezni etető és itatótálat, macskawc-t, alomlapátot, almot, karomkoptatót, macskabútort, kefét, macskahordozót, játékokat, száraz és nedves eledeleket, jutalomfalatokat, később szőroldó pasztát. Márkákról, méretekről, típusokról részletesen is beszélünk még a cicus költözése előtt.
8. Sokkal kényesebbek, mint a házimacskák?
Egy egészséges Maine Coon semmivel sem kényesebb, mint egy házimacska. A halálos fertőző vírusos betegségek (FIP, FELV, FIV) minden macskára vonatkoznak. Főleg a szabadban tartott cicák terjesztik egymás között. A törzskönyvvel rendelkező fajtatiszta állatoknak ismerjük a családfáját, a tenyésztői munka során úgy választjuk ki a tenyészpárokat, hogy ne legyenek rokonságban egymással. Ellenben a szabadban élő macskák nem válogatják meg a párjukat. Egy területen belül kialakulnak csoportok, melyek egymással szaporodnak. A Maine Coon fajtát az észak-amerikai időjárás formálta. Nagyon jól alkalmazkodik a kemény klímához. Természetesen a cicát csak lakásban fogjuk tartani, így az időjárás viszontagságaival nem kell megküzdenie. Csak próbáltam szemléltetni, hogy eredetükből adódóan is mennyire szívós állatok.
9. Miért tarthatók kizárólag csak lakásban?
A Lovely Giant Tenyészetből kikerülő cicák kizárólag lakásban tarthatók, nem mehetnek ki még bekerített kertbe sem. Csak zárt szállító boxban hagyhatják el otthonukat, Ennek több oka is van. A kinti cicák halálos vírusokat hordoznak, megmérgezik, lelövik, megkínozzák őket, elüti az autó, széttépi a kutya, ellopják és még lehetne sorolni... Erkélyre, teraszra sem mehetnek ki, csak ha megfelelő ráccsal vagy hálóval fedték be és kerítették körbe azt. Kert esetén lehet építeni nekik egy biztonságos kifutót, ahol napközben jó idő esetén tartózkodhatnak. Autóban is csak zárt szállítóban utazhatnak, mert nagyon balesetveszélyes!
10. A Maine Coon nagy termetű macska, ennek ellenére tartható akár kisebb lakásban is?
Igen, a Maine Coonok nagyon jól alkalmazkodnak egy kisebb lakás méretéhez. Igaz, hogy játékos macskák, de a nagy termetükből adódóan nyugodtabbak más fajtáknál. Mozgásigényüket kielégítetjük azzal, hogy felfelé is biztosítjuk a helyet számukra, pl. lépcsőzetesen kialakítjuk, hogy fel tudjanak menni a szekrény tetejére, emeletes macskabútort vehetünk nekik, polcokat fúrhatunk a falra. Búvóhelyeket tehetünk a földre, stb. Valamint természetesen nagyon fontos a napi közös játék a cicával!
11. Milyen egy macskabiztos lakás?
Ablakokat megfelelő pánttal vagy ráccsal kell ellátni, nehogy kizuhanjon vagy megszökjön a cica. Bukó ablak is veszélyes, mert fennakad! Bejárati ajtóra is figyelni kell, mert ott is kifuthat. Elektromos vezetékeket el kell rejteni, mert megrághatják. A növényeket el kell ajándékozni, mert szinte mindegyik mérgező. Nem szabad dohányozni a cica jelenlétében, életterében. A törékeny tárgyakat el kell pakolnunk, mert leverhetik. Egy cicában soha nem szabad megbízni, mert mindenre képesek, nagyot tudnak ugrani, mászni. Akár pillanatok alatt váratlanul... és máris megtörtént a baj. Csak egy életük van! Vigyázzunk rájuk!
12. Többet eszik, mint egy normál méretű macska?
Az emberek tényleg azt gondolják, hogy mivel óriás testű macska, rengeteget eszik. Ez nem így van. A táp minőségén nem szabad spórolni, ez valóban költséges, viszont ebből a tápból kevesebbet kell adnunk, mint egy alacsonyabb minőségűből. Általánosan elmondható, hogy a jó minőségű száraz tápból kb. 8 dkg a napi adag (csomagoláson olvasható az ajánlott adagolási mennyiség. De ez függ az állat korától, súlyától, mozgásigényétől, ivartalanított -e, stb). Nekem az a tapasztalatom, hogy ez sem fogy el a nap végére. A Maine Coonokra jellemző, hogy egyszerre kevés eledelt esznek meg, inkább többször csipegetnek a nap folyamán. Ezért mindig kint lehet a száraz táp, amíg nem látszik rajtuk, hogy híznának. E mellé naponta egy alkalommal nedves eledelt is kapnak. Mindig legyen a macskák előtt friss víz! Tej nem megfelelő számukra, mert a tej laktózt tartalmaz és ezt nehéz nekik megemészteni és hasmenést okoz. Kapható kifejezetten macskáknak készült laktózmentes tej, amelyet nyugodtan adhatunk nekik.
13. Kisbabát várok, jelenthet bármilyen veszélyt ránk a cica?
Valamennyi leendő szülőben felmerülhet a kérdés, mi legyen a macskával, ha bővül a család, kisbaba érkezik. Léteznek betegségek, amelyek állatról emberre terjedhetnek, ezt nevezzük zoonózisnak. Az egyik legfontosabb, kevésbé ismert betegség a toxoplasmosis. A fertőzés okozója egy egysejtű parazita, amelynek neve Toxoplasma gondii. Nemcsak az embert, hanem minden emlősállatot és madárfélét képes megfertőzni és bennük osztódni. Általában minden második ember átesett már rajta. A parazita legfontosabb végső gazdája a macska, de közti gazdája lehet bármely emlős. A fertőzés fertőzött nyers hússal, zöldséggel, gyümölccsel, macska ürülékével történhet. Ha egy várandós anya frissen fertőződik meg, akkor a T. gondii az anyából a méhlepényen keresztül eljuthat a magzatba. A magzatban súlyos, sőt halálos betegség alakulhat ki. Ép immunrendszerű emberben a fertőzés legtöbbször nem okoz tüneteket. A fertőzött magzatban és az újszülöttben a szem egyes részeinek gyulladása, vakság, agyi elmeszesedés, vízfejűség okoz súlyos panaszokat, ha csak már korábban be nem következett a magzati elhalás. Az is előfordul, hogy csak kisgyermekkorban jelentkeznek szem-, vagy idegrendszeri tünetek. A cica vérmintájának vizsgálatával megállapítható, hogy a szervezet találkozott-e már a parazitával. Várandósság esetén nem szükséges megválnia kedvencétől, azonban mindenképpen tájékoztassa orvosát arról, hogy önnek cicája van. Vérvizsgálattal az emberekben is kimutatható, hogy bekövetkezett-e már a fertőződés, sőt az is kiderül, hogy friss vagy régen bekövetkezett fertőzésről van szó. Ha a fertőzés régi keletű, az immunrendszer már felkészült, és egy esetleges újabb fertőzéstől már megvédi a szervezetet. Ezért elenyészően kicsi az esélye annak, hogy azok a várandós anyák, akiknek van ellenanyaguk, újra fertőződjenek és így magzatuk fertőződésének is elenyészően kicsi az esélye. Azokat a várandós anyákat kell tehát különös gonddal kiszűrni és figyelni, akiknek még nincs ellenanyaguk, mert ők kaphatnak friss fertőzést és ők adhatják át a fertőzést védtelen magzatuknak is. Azokat a várandós nőket, akik még sohasem fertőződtek, körülbelül 2 hónaponként ajánlatos ismételten vizsgálni, hogyha esetleg közben friss fertőzés lépett volna fel, azt még idejében észleljék. A frissen fertőzötteknél ugyanis meg kell kezdeni a kezelést. A T. gondii 4-8 héttel az anyai fertőzés kialakulása után megy át a placentán, így ha az antibiotikum terápiát ez idő alatt elindítják, meg tudják előzni a magzati infekciót. A betegség tehát gyógyítható! Bár a macskák központi szerepet játszanak a fertőzés terjesztésében, számos felmérés mutatja, hogy a macskatulajdonosok nincsenek nagyobb veszélynek kitéve, mint a macskát nem tartó emberek. A lakásban, kedvencként tartott cicák rendszerint nem találkoznak a kórokozóval, így nem adják tovább a fertőzést. Ha mégis fertőződik a macska, a parazitát egész élete során csak rövid ideig, mintegy 10 napig üríti bélsarával. A leggyakoribb fertőzési forrás nem a kórokozóval fertőzött föld, hanem sokkal inkább a toxoplasmákat tartalmazó nyers hús. Az alomtálcát minden nap tisztítsa ki és mossa le! Ha macskája esetleg fertőződött, és éppen üríti a parazitákat, így akkor sem jelent veszélyt. Az ürülő parazitáknak 24 órára van szükségük ahhoz, hogy fertőzőképessé váljanak a környezetben. Ne etesse nyers hússal macskáját, és lehetőség szerint akadályozza meg, hogy kisrágcsálókra, madarakra vadásszon. A legfontosabb tudnivaló az, hogy az állatoknak igenis fontos szerepük van az emberek életében, a gyerekek formálásában, szocializálásában, a felelősségtudat kialakításában. Ahhoz, hogy a zoonózisokat elkerüljük, csak néhány alapvető higiénés szabályt kell betartanunk és megtanítanunk a gyerekeknek.
Forrás: https://www.allatorvos-nyiregyhaza.hu/hirek_informaciok/allattartas_varandosag_idejen
14. Hogyan viselkednek a gyerekekkel?
A Maine Coon egy "szelíd óriás", aki nagyon türelmes a gyerekekkel. Ez természetesen egy jól szocializált macskára vonatkozik, aki családi környezetben nevelkedett, emberek társaságában és hozzá szoktatták őt a különféle zajokhoz, fésüléshez! Nagyon fontos, hogy milyen helyről választjuk ki a kiscicát! Valamint nekünk felnőtteknek kell figyelnünk arra, hogy a gyerek jól bánjon a cicával, ne okozzon neki fájdalmat, sérülést, és legyen egy nyugodt hely, ahová a macska vissza tud vonulni, ha pihenésre lenne szüksége.
15. Már van egy cicám, választhatom mellé a Maine Coon fajtát?
Több kölyökcicám is olyan helyre került, ahol vagy élt már egy (vagy több) másik macska, vagy később az ő társa lett egy új cicus. Többféle eset lehetséges. Az idős macska "megfiatalodhat" az új lakó hatására. Az is előfordul, hogy a meglévő cica fél az új jövevénytől, aki gyorsan nő, így a mérete miatt is tart tőle. Idővel vagy összebarátkoznak, vagy soha nem lesznek puszi pajtások, és nem fognak egymással foglalkozni. A kulcsszó az IDŐ és a TÜRELEM! Az elején teljesen normális a fújás, morgás. Vannak praktikák, amit be lehet vetni. Törölközővel átvinni a régi cica szagát az újra, egymás közelében etetés, jutalomfalat osztás, közös játék. Legyen elég helyük ismerkedni, ki tudjanak térni egymás útjából. Meg kell bízniuk egymásban és ehhez idő kell. Vannak macskák, akiknek pár nap elegendő, de ez a folyamat több hónapig is eltarthat. Segít az is, ha a gazdi a falkavezér otthon. Sokat foglalkozzon a régi cicával, hogy az ne legyen féltékeny az új macsekra. Természetesen mindenki ivartalanítva legyen. És ne feledkezzünk meg a halálos vírusokról sem! Csak szűrt állományból származó cicát vigyünk haza a sajátunkhoz, aki szintén rendelkezik régebbi és friss FIV/FELV negatív teszteredménnyel! Hiszen ezek a tesztek csak a pillanatnyi állapotot mutatják és lehetnek falsak is. Negatívat fog mutatni például ha nincs elég ellenanyag a szervezetben. A rizikó sajnos mindig ott van. Más betegségekre, parazitákra is, de azok legalább kezelhetők.
16. Hogyan viszonyul más állatokhoz?
A Maine Coon természetéből adódóan jó együtt tartható más állatokkal. Viszont ragadozó! Még ha nem látjuk a rágcsálókon, madarakon, nyuszikon azt, hogy félnének a cicától, akkor is folyamatos stresszt jelentenek nekik. Nagy termetűek, véletlenül is sebesülést tudnak okozni, akár a mancsukkal. Szeretnek pacsálni, akváriumok, terráriumok sincsenek biztonságban, súlyuk miatt is törhet az üveg. Kutyákkal, cicákkal össze lehet szoktatni őket, bár a másik állaton is múlik, milyen a temperamentuma, macskabarát e, stb...
17. Milyen negatívumokat tud elmondani a tartásukkal kapcsolatban?
Általában csak a jó és kellemes dolgokról szoktak az emberek beszélni, de én szeretem előre felhívni a figyelmét az új tulajdonosoknak, mire számíthatnak, ne az állat igya meg később a levét, ha esetleg nem tudnak kompromisszumot kötni és meggondolták magukat. A család minden tagjának tudomásul kell venni ezeket a dolgokat és beleegyezni, mert az állat nem játékszer, nem lehet csak úgy kidobni, megunni, hiszen felelősséget vállaltunk értük életük végéig. Először is a lakást macskabiztossá kell tenni, és lehet, hogy az átalakítás nem fog mindenkinek tetszeni a családban, mert zavarni fogja a rács az ablakon, vagy a macska jelenlétében nem tárhatja ki többé az ablakot. Vigyázni kell az ételünkre, mert a macska könnyen felugorhat bárhová és ellophat ezt-azt. El kell fogadnunk, hogy nagyon jól tudja, hogy nem szabad felugrani az asztalra, ha megtiltottuk neki, és a jelenlétünkben talán nem is fog, de ha nem vagyunk ott, valószínűleg meg fogja tenni. Elképzelhető, hogy a lelógó függönnyel játszani fognak és kárt tesznek benne főleg kölyökkorukban. Egy cicának minden játék, ami lóg, zörög, csillogó, mindent meg kell vizsgálni. Erre nekünk kell figyelni, nehogy kárt tegyen a tárgyakban vagy magában! A szőr sok gondot fog okozni, rengeteget kell takarítani, mert száll a felnőtt cicák szőre mindenfelé, amerre járnak. Sajnos a ruháink is vonzzák a szőrt, az ágytakaró, a szőnyeg, minden. Aki ettől undorodik, vagy allergiás a macskaszőrre, lusta minden nap takarítani, más házikedvenc után kell néznie. Vannak macskák, akik egész éjszakán át, hajnalban is szépen szundikálnak, de vannak olyanok is, akik felébrednek és vándorútra kelnek. Lehet, hogy csak enni és inni kel fel, vagy wc-re megy (ez lehet szagos is) és ezzel felébreszt minket is. De lehet, hogy unatkozik, és egy kis simogatásért felugrik ránk vagy mellénk az ágyba, és hangosan dorombol. Vagy ő úgy gondolja, hogy szeretne bemenni egy olyan ajtón, amin esetleg nem mehet be és hangosan kaparja azt. Mivel a fenekén hosszú a szőr, nagywc-kor esetleg ráragadhat a végtermék a cica "gatyájára", ilyenkor le kell mosni kézmeleg vízzel vagy rövidebbre vágni a szőrt. Ha rendben van az emésztése a cicának, akkor ez nagyon ritkán fog előfordulni. A hosszú szőrt mosakodás közben lenyeli, ezért időnként számíthatunk szőrlabdára, amit kihány az állat. Nem kellemes látvány, de el kell fogadni. Visszatérve a nagywc-re, ez elég szagos tud lenni. Ez sem kellemes dolog. Az alomtálból kikaparhatja az almot, ahogy temeti el a végterméket, még a zárt macskawc-ből is. A talpáról is szóródni fog. Imádnak a vízben pacsálni, (a mancsukat nagyon ügyesen tudják használni, szinte meg tudják fogni a dolgokat a "kezükkel"), lehet, hogy a táljuk körül tócsában fog állni a víz, mert éppen belenyúltak, beletették a játékukat, vagy felette ettek és a tápot ki kell halászni belőle stb... Ezek a dolgok lehet, hogy ijesztőek elsőre, de szoktatással, tervezéssel, egyéb praktikákkal megelőzhetőek, könnyebbé tehetőek. Én azt mondom, megéri! Rengeteg szeretetet tudnak adni!
18. Igényelnek-e valamilyen speciális gondozást?
Én azt mondom, hogy nem kell semmi extrára gondolni. A hosszú szőre miatt szőroldó pasztát rendszeresen adunk kell, vagy olyan táppal és jutalomfalattal etetni, melynek van szőroldó hatása. Fésülni heti 1-2 alkalommal szükséges, figyelni a hónaljra és a "nadrágjára" kell, ahol könnyen csomósodik a szőr. A faroktöve, bundája zsírosodhat, ez ellen a Borotalco nevű hintőport használhatjuk. Fürdetni nem szükséges.
19. Milyen gyakran kell fésülni?
Változó, függ a macska korától, szőrminőségétől, évszaktól. Általánosságban azt mondanám, hogy heti 1-2 alkalommal. Azt tudnunk kell, hogy a lakásban tartott cicák folyamatosan vedlenek. A tavaszi és az őszi náluk is erősebb, ilyenkor gyakrabban kell fésülni őket. Vágni nem érdemes, mert még jobban fog csomósodni, Nyírni pedig TILOS, mivel a bundának hűtő és fűtő funkciója is van.
20. Szükséges fürdetni egy Maine Coon-t?
Ez attól is függ, hogy milyen típusú a cica bundája. Van olyan cicám, akit soha nem kellett még megfürdetni, de sajnos olyan is van, akinek hajlamos a zsírosodásra, főleg a faroktőnél. Ezt kezelni kell, mert a összeállt zsíros szőr alatt nem tud szellőzni a bőre, bepálik, elfertőződik. Ezt hívják kandúrfaroknak, de ez nem csak a kandúroknál fordulhat elő. A Borotalco hintőport ajánlom, csodákat tud művelni. Amióta ezt használom, nem kellett fürdetnem őket. A cicák alapból tiszta állatok, sokat mosakodnak. Esetleg nagywc-zés után beleragadhat a gatyeszba a kaki, azt le lehet mosni vízzel, esetleg rövidebbre nyírni a szőrt. Tehát alapesetben nincs szükség fürdetésre. Felesleges is, mert csak stressz a cicának, gazdinak, és a macskák nagyon könnyen megfáznak, ha vizes lesz a bundájuk. Azonnal meg kell őket szárítani, amit a legtöbb cica nem visel el.
21. Mik a macskatartás előnyei a kutyatartással szemben?
Ebben a művi környezetben, amiben élünk, mindenki vágyakozik arra, hogy egy pici természetet csempésszen az otthonába. Ha hazaérünk egy fárasztó nap után legyen aki vár ránk az ajtóban, örül nekünk, hogy megérkeztünk és lehessen valakit egy kicsit szeretgetni. A kutya sokkal jobban függ az embertől. Egyedül unatkozni fog, ezért sokat sír, ugat vagy elfoglalja magát és tönkre teszi a berendezést. Előbb-utóbb zavarni fogja a szomszédokat. Akit lakásban tartanak, le kell vinni naponta többször is sétálni. A mai rohanó világban erre nincs mindenkinek ideje, ezért egy cica tökéletes választás lehet, hiszen ő alomra jár, és egész nap csak alszik, kb. 16 órát. A kölykök és az idősebb macskák kb. 20 órát a 24-ből. Jól alkalmazkodnak a napirendünkhöz. Emiatt nem probléma az sem, ha valaki 12 órázik és/vagy 3 műszakban dolgozik.