Bemutatkozás

 Kennelnevünket 2010.február 16.-án regisztrálták a Macskamánia Magyar Macska Egyesületnél (TICA), ahol azóta is tagok vagyunk. Tenyészetünk Tatabányán működik.

Zábráczki Annának hívnak, 45 éves vagyok. Gyerekkorom óta rajongok az állatokért, ez a hobbim, az életem. A Maine Coon szerelem 2006-ban kezdődött, akkor láttam meg ezt a fajtát egy kiállításon. Azonnal lenyűgözött hatalmas mérete és eleganciája. 2008-ban lettek adottak a feltételek hozzá, hogy enyém lehessen egy ilyen csodálatos cica. Itt már nem volt megállás, beleszerettem a fajtába, és elhatároztam, hogy belekezdek a tenyésztésébe is. Sokat gondolkodtam a kennelnév kiválasztásánál, majd a "Lovely Giant" mellett döntöttem. A Lovely jelentése bájos, kedves, pompás, szép. A Giant óriás, óriási - azt hiszem ez nagyon találó a Maine Coon-ok esetében! 2009 óta járunk külföldi és hazai macskakiállításokra, és azt hiszem elmondhatom, hogy egész jó eredményekkel.  Az első alom 2010-ben született meg. Célom, hogy egészséges, jó természetű cicákat tenyésszek, és ezáltal boldogságot szerezzek azoknak az embereknek, akik megtisztelnek bizalmukkal és tőlem választanak új családtagot maguknak. Legjobb tudásom szerint bármikor a rendelkezésükre állok, ha segítségre, tanácsra lenne szükségük, mindenben számíthatnak rám. Nálam az állatok teljes mértékben családtagnak számítanak. Kizárólag minőségi táppal etetem őket, megkapják a szükséges állatorvosi ellátást és persze rengeteg szeretetet, gondoskodást.

Kellemes időtöltést kívánok mindenkinek a honlap böngészéséhez!


Amit a fajtáról tudni érdemes

Fajta eredete

A Maine Coon egy természetes fajta, az Észak-Amerikai Maine államból származik. A Coon megnevezés a mosómedvéből ered (Raccoon), ami a cica bozontos farkára utal. Ugyan Mosómedvemacskának is hívják, de biológiailag lehetetlen a kereszteződés a két faj között. Eredete mindmáig tisztázatlan, Egy legenda szerint a fajta Marie Antoinette török angóra macskái által alakult ki, vagy a vikingek norvég erdei macskái lehettek az ősei. Szóbeszéd, hogy hiúzok révén érték el impozáns méretüket és a fülükön a bojtokat. A legvalószínűbb, hogy az angol hajókon egerésző hosszúszőrű házimacskák bejutottak Amerikába és keveredtek az ottani helyi macskákkal. A fajta első képviselőjét Captain Jenksnek hívták. 1960-ban adták ki a fajtastandard-et. A XVIII. században jelentek meg először a kiállításokon. A fajta kialakulásáról több mítosz is terjeng, de azt elmondhatjuk, hogy immáron a Maine Coon az egyik legnépszerűbb macskafajtának számít a világon.

Küllem

Hatalmas test, erőteljes csontozat és izomzat...
Közel 1 méteres testhosszával és átlagosan 7-10 kg-os testtömegével a Maine Coon az egyik legnagyobb, leghosszabb és legnehezebb macskafajta a világon! Fajtajellegek mind arra utalnak, hogy mennyire jól alkalmazkodott az eredeti élőhelyén előforduló rideg időjáráshoz, amit a hosszan tartó, hideg tél jellemez. A félhosszú szőrű macskák közé tartozik. Nagy kerek mancsai vannak, ami megkönnyíti a hóban járást. Lábujjai között szőrpamacs nő, ami melegen tart és védelmet biztosít. Farka hosszú, dús szőr borítja és legalább a válláig ér, hogy alvás közben be tudja magát takarni és melegíteni. Fül belseje is szőrrel borított, szintén azért, hogy védekezni tudjon a zord időjárás ellen. Hiúz bojt kívánatos. Bundája vízlepergető. A nőstények kisebbek a kandúroknál. A hímek súlya kb. 7-10 kg, a nőstényeké kb. 4-6 kg. A fajtastandard-et nem részletezném. A macskás világszervezetek oldalán meg lehet tekinteni, hogy a saját szabályzatuk szerint hogyan is kellene kinéznie egy tökéletes Maine Coonnak, mit fogadnak el és mi számít hibának.

Természete

Kutyás természetű macska, mindenhová követi a gazdáját, szeret apportírozni. Egy jól szocializált Maine Coon nagyon embercentrikus, igényli a gazdi közelségét. Kedves és alkalmazkodó cica. A mi kis falkánkhoz tartozik egy Papillon fajtájú kutyus is, aki felnőtt korában érkezett hozzánk és kezdetektől fogva jól kijön a cicákkal. Ez köszönhető a Maine Coon jó természetének is, viszonylag könnyen összeszoktatható más állatokkal. Kisgyerekekkel is nagyon türelmes tud lenni. Mindenben részt szeretnének venni, amit a gazdi éppen csinál, mindenről tudni akarnak, mindenben "segítenek". Nem tipikus "ölbecicák", nem szeretnek sokáig kézben lenni, már a méretükből adódóan sem, egy idő után kényelmetlen nekik. Ágyban alvással is ugyan ez a helyzet, hamar melegük lesz. De azt szeretném megjegyezni, hogy minden cica külön egyéniség, vannak kivételek. A Maine Coon gyorsan növő, de későn érő fajta, Teljes kifejlettségüket csak 3-5 éves koruk körül érik el. Felnőtt korban is nagyon játékosak maradnak, de főleg velünk együtt szeretnek játszani. Érdekesség, hogy nem nyávognak, hanem trillázó hangon kommunikálnak a gazdival, Vannak dumásabbak is, akik mindent bejelentenek, pl. ha inni, wc-ni mennek vagy ha éhesek, de ezt is halkan, "mekegve" teszik. Vadászösztönük kitűnő. Elődei halászmacskák voltak és a Maine Coon megtartotta víz iránti rajongását. Maine államban kristálytiszta patakokból isznak. Ezt a szokásukat ösztönösen megőrizték, ugyanis ez az oka annak, hogy a legtöbb Maine Coon belelógatja a lábát a vizes tálba és mozgatja a vizet, vagy beáztatja kedvenc játékait. Az biztos, hogy mellettük nem lehet unatkozni, de jó értelemben. Azonban ha egy kis nyugalomra vágynánk, akkor is tökéletes társunk lesz, mellettünk fog letelepedni, a lényeg, hogy mindig a közelünkben lehessen, ugyanakkor soha nem fog tolakodóan viselkedni. Rengeteg szeretetet tudnak adni!

Betegségek 

Mint minden macskafajtának, a Maine Coon-nak is vannak örökletes, fajtára jellemző betegségei. Előfordulhatnak nem fajtaspecifikusak is, Ezek a betegségek minden macskafélét érinthetnek, tehát nem jelenti azt, hogy a Maine Coon betegesebb lenne más fajtáknál, vagy hogy a fajtatiszta állatok kényesebbek lennének. A betegségek egy része különféle tesztekkel és vizsgálatokkal kimutathatóak, de azt tudnunk kell, hogy sajnos egyik teszt sem ad 100%-os biztonságú eredményt, valamint élőlényekről beszélünk, akik ugyanúgy megbetegedhetnek, mint az emberek. Egy felelős tenyésztő azonban elvégezteti a teszteket a tenyészállatainál, hogy ezt a kockázatot a legminimálisabbra csökkentse. Röviden említeném meg ezeket a betegségeket, mert az etetési és tartási útmutatóban olvashatnak róluk a gazdik, ami a kölyökcsomag része, illetve megbeszéljük, mielőtt a cica hozzájuk költözne. Ezeken a betegségeken kívül még létezik sokféle más is, pl. gombás, bakteriális és más vírusos betegségek, élősködők, zoonózisok, ezeket most nem részletezem.

HCM1: azaz hipertrófiás kardiomiopátia, szívizom-elfajulás. Örökletes és szerzett is lehet. Kimutatása genetikai szűréssel vér- vagy nyálmintából laborban. A szív pillanatnyi állapotát szívultrahanggal lehet ellenőrizni.

HD: csípőízületi diszplázia. Örökletes és szerzett is lehet. Röntgennel tudják vizsgálni.

SMA: gerinc eredetű izomsorvadás. Örökletes betegség. Kimutatása genetikai szűréssel vér- vagy nyálmintából laborban.

PKDef: piruvát kináz hiány. Örökletes betegség, vérszegénységet okoz. Kimutatása genetikai szűréssel vér- vagy nyálmintából laborban.

PKD: policisztás vesebetegség. Nem tipikus Maine Coon betegség, de előfordulhat ennél a fajtánál is. Kimutatása genetikai szűréssel vér- vagy nyálmintából laborban, illetve ultrahanggal lehet látni a ciszták jelenlétét a vesén.

PRA: retina sorvadás. Kimutatása genetikai szűréssel vér- vagy nyálmintából laborban.

FIV: macskák fertőző immunhiányos betegsége, macska-AIDS. Halálos, gyógyíthatatlan vírusos betegség, amely minden macskafélét érint, embert nem képes megbetegíteni. Gyorsteszttel kimutatható, de az eredmény fals is lehet. Laboros vizsgálat megbízható eredményt ad, Európában nem elérhető a védőoltás. Azért veszélyes, mert évekig tünetmentes lehet, de addig is terjeszti a cica a betegséget.

FELV: macskák leukózisa. Ugyanazt lehet elmondani róla, mint a FIV-ről, de ez ellen létezik védőoltás. Sajnos ennek helyén daganat képződhet, így át kell gondolni, hogy szükségünk van e az oltásra.

FIP: fertőző hashártyagyulladás. Koronavírus okozza, viszont nincs köze az emberi COVID fertőzéshez, mert csak macskafélékre veszélyes ez a kórokozó. Két koronavírus fertőzés lehetséges a macskáknál. Az FCoV enyhe lefolyású, általában csak hasmenést okoz. Viszont egyes egyedeknél mutálódhat és kialakul a halálos betegség a FIP. Cipőtalppal, ruházattal is hazavihető! Viszont a fertőtlenítő szerekre nagyon érzékenyek. A FIP-nek két formája létezik, a száraz és a nedves forma. Az orron át történő vakcinázásról megoszlanak a vélemények, de többen állítják azt, hogy nem javasolják, mert többet árt mint használ.